www.dysko-patia.eu

Forum - dyskopatia, schorzenia kręgosłupa, ziołolecznictwo.

Chcesz schudnąć przed Sylwestrem?
Kup Teraz a 30 dniową dietę otrzymasz za darmo!
Tylko 137 zł TRIZER + indywidualna dieta
Forum www.dysko-patia.eu Strona Główna -> SCHORZENIA KRĘGOSŁUPA / Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa -> Zwyrodnienia szyjnego odcinka kręgosłupa
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
Zwyrodnienia szyjnego odcinka kręgosłupa
PostWysłany: 15 Kwi 2009 ,Śro 14:31,
AnnaK
TURBO PISACZ
TURBO PISACZ

 
Dołączył: 12 Kwi 2009
Posty: 421
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: podkarpacie
Płeć: Kobieta

Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa szyjnego poza dolegliwościami ze strony karku może prowadzić do osłabienia i zaburzeń czucia w obrębie kończyn górnych i dolnych, a niekiedy naśladować choroby serca lub mózgu.
Kręgosłup szyjny to nie tylko mechaniczny wspornik łączący głowę z klatką piersiową.
Sprawnie działające stawy kręgosłupa zabezpieczane przez więzadła i mięśnie zapewniają właściwą ruchomość głowy. Fizjologiczna ruchomość kręgosłupa szyjnego umożliwia sprawne działanie zmysłu wzroku, słuchu i równowagi.
Kręcz szyi, czyli utrwalone zaburzenie ruchomości kręgosłupa będące następstwem np. wrodzonych nieprawidłowości kostnych czy okołoporodowego uszkodzenia mięśni bywa przyczyną zaburzeń wzroku i asymetrycznego rozwoju twarzy.
Częstym urazem kręgosłupa szyjnego ujawniającym schorzenie jest popularny uraz komunikacyjny zwany obrażeniem akceleracyjnym lub urazem typu trzaśnięcia biczem. Samochodowa stłuczka polegająca na tym, że nasz pojazd zderzy się z jakimś obiektem lub zostanie uderzony z tyłu prowadzi do gwałtownego przyspieszenia lub zwolnienia szybkości jazdy. Pasy bezpieczeństwa chronią przed uderzeniem w kierownicę lub wypadnięciem z fotela, ale nie są w stanie zapewnić bezpieczeństwa kręgosłupowi szyjnemu, zwłaszcza w trakcie kolizji z przeszkodą uderzającą w przód pojazdu. W wypadkach, w których nasz samochód zostaje najechany od tyłu umiarkowanie skuteczną ochronę zapewnia zagłówek. Nagłe zgięcie i wyprost kręgosłupa towarzyszące stłuczce może doprowadzić nawet do złamania kręgosłupa i porażenia wszystkich czterech kończyn w następstwie uszkodzenie rdzenia kręgowego. Częściej jednak dochodzi tylko do naciągnięcia więzadeł i mięśni oraz różnego stopnia pęknięć w obrębie krążka międzykręgowego. Po wypadku może dojść także do zaburzeń stabilności kręgosłupa szyjnego. Uraz komunikacyjny doznany przez osobę w średnim wieku może stać się początkiem dolegliwości trwających nawet latami. W takiej sytuacji należy przypuszczać, że uraz ujawnił przewlekłe i dotychczas nie dające o sobie znać zmiany zwyrodnieniowe szyjnego odcinka kręgosłupa.
Częstszą przyczyną zaostrzającą dolegliwości są powtarzające się codzienne mikrourazy i drobne przeciążenia będące rezultatem np. wstrząsów mechanicznych towarzyszących powtarzającym się urazom głowy, skokom lub nawet biegowi po twardym podłożu, Czynnikiem przewlekle przeciążającym kręgosłup może być spanie na zbyt dużej poduszce. Nie bez znaczenia są wady postawy takie jak skolioza czy płaskostopie. Problemy z kręgosłupem szyjnym częściej mają osoby cierpiące na bóle krzyża.
Ból karkuZwyrodnienie szyjnego odcinka kręgosłupa najczęściej będzie dawać o sobie znać lokalnymi dolegliwościami bólowymi mającymi tendencje do nasilania się przy napięciach, po wyziębieniu organizmu, , potęgowanych przez zmęczenie lub różnorodne przeciążenia (np. długą jazdę samochodem). Zwłaszcza w początkowej fazie choroby bóle mogą mieć niestały charakter i ich pojawianie zazwyczaj nie kojarzy się z konkretną przyczyną. Dolegliwościom bólowym towarzyszy zwykle ograniczenie zakresu ruchów. Organizm broni się przed drażnieniem receptorów bólowych lub włókien nerwowych poprzez przyjęcie takiej pozycji, w której najbardziej narażone elementy będą odciążone. Ceną jest nadmierne napięcie mięśniowe i przeciążanie pozostałych struktur kręgosłupa. Odruch taki jest niezależny od woli i objawia się niekiedy przymusowym ustawieniem szyi, przy którym głowa skręcona jest w lewo lub w prawo. Zjawisko takie niepokoi chorego, zwłaszcza, gdy pojawi się nagle, np. po wstaniu z łóżka i nie jest poprzedzone innymi objawami. Takiego typu przykurcz mięśni szyi nie powinien być odprowadzany na siłę.
Rwa ramiennaZ szyjnego odcinka rdzenia kręgowego wyrastają korzenie nerwowe tworzące barkowy dający początek nerwom zaopatrującym kończynę górną. Korzenie, zanim utworzą splot, opuszczają kręgosłup przedostając się przez wąskie otwory międzykręgowe. Jest to miejsce, w którym w trakcie choroby zwyrodnieniowej najczęściej dochodzi do ucisku przez osteofity lub przemieszczający się dysk. Przepuklina jądra miażdżystego będąca objawem zaawansowanego zwyrodnienia krążka międzykręgowego przebija się zwykle przez tylno-boczną, najsłabszą część pierścienia włóknistego i trafia na początek korzonka nerwowego. Chory skarży się na ból i drętwienie promieniujące do barku, ramienia i ręki. Bólom towarzyszy osłabienie i zaniki mięśni objawiające się mniejszą pewnością chwytu, obniżeniem sprawności precyzyjnych ruchów palców lub utratą kontroli nad stawem ramiennym czy łokciowym.
Fizykoterapia, delikatne wyciągi za głowę, leki przeciwzapalne, rozluźniające mięśnie i zwalczające obrzęk nieraz przynoszą długotrwały korzystny efekt, jednak nie usuwają przyczyny cierpienia. W przypadku uciążliwych i nie poddających się leczeniu dolegliwości ulgę może przynieść zabieg operacyjny polegający na usunięciu przyczyny ucisku i przywróceniu utraconej stabilności.
Bóle głowyNa szyjne pochodzenie bólów głowy wskazywałyby umiejscowienie dolegliwości w okolicy potylicznej, nasilanie się dolegliwości przy skrajnych ustawieniach głowy, towarzysząca sztywność karku. Trudnymi do interpretacji, ale spotykanymi w chorobach kręgosłupa objawami mogą być bóle połowy głowy promieniujące do czoła (niemal identyczne jak w migrenie), bóle twarzy, uczucie dławienia w gardle. Zanim jednak ból zostanie przypisany patologii kręgosłupa szyjnego należy wykluczyć inne pochodzenie dolegliwości. Bóle głowy należą do bardzo rozpowszechnionych objawów towarzyszącym schorzeniom mózgowia, ucha środkowego, oka, zatok, zębów, są popularną manifestacją nadciśnienia, występują przy chorobach serca, infekcjach, zatruciach pokarmowych czy schorzeniach metabolicznych takich jak cukrzyca.
Zawroty głowy, nudności, wymioty, omdleniaObjawy te, jakkolwiek typowe dla niektórych form choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa są często trudne do odróżnienia od patologii toczących się w tylnej części mózgowia lub zaburzeń pracy serca. Ataki zawrotów głowy mogą być spowodowane przez upośledzenie przepływu krwi przez tętnice kręgowe. Naczynia te przebiegające w wąskich kanałach kostnych są szczególnie narażone na ucisk towarzyszący zmianom zwyrodnieniowym, zwłaszcza w sytuacjach wymagających uniesienia lub skręcenia głowy. Częstą okolicznością wyzwalającą omdlenia jest wieszanie firanek. Młody zdrowy człowiek nie odczuje chwilowego zwolnienia przepływu krwi przez tętnicę kręgową. Mózg zaopatrywany jest w krew przez znacznie od nich większe tętnice szyjne. U osoby w zaawansowanym wieku, z rozwiniętymi zmianami miażdżycowymi już niewielka redukcja przepływu przez tętnice kręgowe może powodować wystąpienie burzliwych i niepokojących objawów. Jednym z podstawowych badań przy podejrzeniu patologii jest ultradźwiękowe (dopplerowskie) badanie przepływów w tętnicach szyjnych i kręgowych. Bardzo istotne jest wykonanie tego testu nie tylko w fizjologicznej pozycji głowy, ale także przy skręceniu szyi w prawo i w lewo.
Mielopatia szyjna
Rzadkim, ale poważnym powikłaniem choroby dyskowej kręgosłupa szyjnego jest stan określany jako mielopatia, czyli choroba samego rdzenia kręgowego. Chociaż proporcje między rozmiarem rdzenia i kanału kręgowego w odcinku szyjnym pozostawiają pewną rezerwę przestrzeni, nieraz zdarza się, że centralna przepuklina krążka wywiera ucisk na rdzeń.
Choroba zaczyna się podstępnie od osłabienia, drżeń lub skurczów w nogach. Dysfunkcja może również objąć kończyny górne. W zaawansowanej fazie mogą wystąpić trudności w wydalaniu moczu. Mielopatia szyjna jest stanem poważnym i stanowi wskazanie do pilnej operacji. Chirurgiczne usunięcie uciskającej masy stwarza szansę poprawy, rzadko jednak mielopatia przemija bez śladu. W przypadku choroby trwającej dłużej oraz u starszych pacjentów pewien stopień deficytu neurologicznego z reguły pozostaje.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: 20 Kwi 2009 ,Pon 22:03,
Lucyna
TURBO PISACZ
TURBO PISACZ

 
Dołączył: 11 Kwi 2009
Posty: 285
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Wrocław/ opolszczyzna
Płeć: Kobieta

Nie wiem czy to się nadaje tutaj. Nie wiedziałam gdzie "doczepić" Yellow_Light_Colorz_PDT_06 Zmianami zwyrodnieniowymi są m.in. osteofity. Kilka słów na ich temat....
Osteofity to narośla kostne, jedna z postaci zmian zwyrodnieniowych dotyczących najczęściej kręgosłupa, bocznych powierzchni kręgów. Osteofity mogą być przyczyną dolegliwości bólowych poprzez wywoływanie ucisku na nerwy. Sama ich obecność nie zwalnia jednak lekarza z poszukiwania innych możliwych przyczyn dolegliwości bólowych.

Obecność wyrośli kostnych stwierdza się na podstawie badan obrazowych takich jaki zdjęcie rentgenowskie danego odcinak kręgosłupa, tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny. Najczęściej wyrośla kostne współistnieją z innymi zmianami zwyrodnieniowymi, jak skolioza, kręgozmyki, złamania kompresyjne, przepukliny jądra miażdżystego (popularnie zwane "wypadaniem dysku").

Postępowanie w bólach kręgosłupa pochodzenia zwyrodnieniowego uzależnione jest od konkretnego obrazu choroby. Niemal zawsze konieczna jest odpowiednia rehabilitacja i fizykoterapia. W niektórych przypadkach wymagana jest także interwencja ortopedy lub neurochirurga.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: 05 Maj 2009 ,Wto 23:03,
Złośnica
NÓWKA
NÓWKA

 
Dołączył: 11 Kwi 2009
Posty: 31
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: ze wsi
Płeć: Kobieta

Dziewczyny! Tak ładnie napisałyście o kręgosłupie szyjnym. Ja jednak nie znalazłam niczego co jest określane po łacinie: "Spondyloarthrosis uncovertebralis d" - zależy mi na sprawdzeniu tej nazwy. Może Wam uda się rozszyfrowanie tego skomplikowanego określenia?
Pozdrawiam!


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: 06 Maj 2009 ,Śro 5:49,
bogdan
ADMINEK - lajkonik
ADMINEK - lajkonik

 
Dołączył: 11 Kwi 2009
Posty: 863
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Miasto Smoka Wawelskiego
Płeć: Mężczyzna

Proszę Złośnico Yellow_Light_Colorz_PDT_18

"Dyskopatia i spondyloza
Mianem dyskopatii lekarze określają zmiany chorobowe dotyczące jednej przestrzeni międzykręgowej. Najczęściej zmiany rozpoczynają się od połączenia piątego i szóstego kręgu szyjnego. Nieco rzadziej dochodzi do zajęcia sąsiednich przestrzeni. Z reguły dyskopatia jest wczesnym stadium choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Jeśli uszkodzenie krążków ma miejsce na wielu poziomach, zaś zdjęcia rentgenowskie wykazują cechy wtórnych nieprawidłowych procesów kościotwórzych czy niestabilności kręgosłupa, mówimy o zaawansowanej formie choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa zwanej spondylozą."


Spondyloza szyjna
zmiany zwyrodnieniowa w odcinku szyjnym kręgosłupa
Spondyloza szyjna (spondylosis cervicalis)

Zmiany zwyrodnieniowa w odcinku szyjnym kręgosłupa przeważnie są przyczyną:
Ucisku korzeni nerwowych lub rdzenia kręgowego, długotrwałej nadruchomości odcinka szyjnego.
Na zespół zmian nazywanych spondylozą szyjna składają się:


•dyskopatia jednego lub wielu dysków
•wyrośla kostne ( osteofity) powstałe na brzegach trzonów kręgów
•podwichniecia jednego lub kilku kręgów
•zwyrodnienia powierzchni stawowych stawów miedzy kręgowych
•zwężenie światła otworów międzykręgowych
Mechanizm powstawania zmian w spondylozie szyjnej jest złożony. Towarzyszące dyskopatie i zwężenie otworów międzykręgowych często bywają przyczyną podrażnień lub uszkodzeń korzeni nerwowych. Zmiany o charakterze spondylozy spotyka się u osób bez objawów uszkodzenia układu nerwowego. Do uszkodzenia układu nerwowego zwykle dochodzi na skutek zadziałania dodatkowego czynnika takiego jak zgrubienie więzadła kręgosłupa zmniejszające światło otworu kręgowego. Chorobę rozpoznaje się zwykle u osób w wieku około 50 roku życia. Postępuje powoli i wyróżnia się w jej przebiegu okresy zaostrzeń objawów i złagodzenia nawet na wiele tygodni a nawet miesięcy.
Objawy zależą od wielkości zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa i ich umiejscowienia. Najczęstsze objawy to: ból karku, przeczulice i ból w obszarach unerwionych przez dotknięte chorobą korzenie, osłabienie siły mięśniowej kończyn górnych, zaniki mięśniowe kończyn górnych uwidaczniające się w obrębie dłoni, niedowłady kończyn górnych, zaburzenia w odruchach głębokich z kończyn górnych.
W prawidłowym rozpoznaniu choroby pomocne są badanie: RTG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny.
Postępowanie lecznicze podobne jak w przypadku dyskopatii.


Masz jeszcze tu link do dokładniejszego poczytania Yellow_Light_Colorz_PDT_18
http://www.przychodnia.pl/reumatyzm/index10.php3?t=10


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: 14 Maj 2009 ,Czw 14:16,
amadobo
NÓWKA
NÓWKA

 
Dołączył: 12 Maj 2009
Posty: 11
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Kobieta

A ja ostatnio główkują nad moim najnowszym dorobkiem - osteofitami uciskającymi na rdzeń i zastanawiam sie czy juz sie bać? Yellow_Light_Colorz_PDT_33


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Zwyrodnienia szyjnego odcinka kręgosłupa
Forum www.dysko-patia.eu Strona Główna -> Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
Regulamin